Další ročník soutěže šermířských choreografií připravujeme na den 1.6.2024.

Mortschlag proběhne v sobotu dle programu Historických dnů.

Ceny pro soutěžící pro tento ročník věnovali tito sponzoři:

Dýka - vyrobená a věnovaná do soutěže nožířem Richardem Příazským
Poukaz na boty v hodnotě 3000Kč - věnoval Alan Kvasnička www.boty-alanky.cz
Poukaz na školu šermu Brno 2x - Petr Vytopil

Na tento ročník se můžete přihlašovat - viz. menu pravidla a přihláška.

Zdraví organizační tým

Here is english version of invitation trailer:

Jak se upoutávka točila...:

Soutěžní choreografie se nerozdělují dle historických období, dělí se však na 2 kategorie dle počtu účastníků:

- duel - souboj dvou šermířů
- hromadka - boj tří a více šermířů

Hodnocení

- šerm (5-10 bodů)
- dobovost (1-5 bodů)
- herecká stránka (1-5 bodů)
- originalita (1-5 bodů)


Po světě se pořádá cela řada soutěží. Některé soutěže mají za cíl vydělat na vysílacích právech, jiné zviditelnit porotu nebo daný projekt a v neposlední řadě se soutěže pořádají proto, aby vyhrál předem určený soutěžící, který pak své vítězství v soutěži používá k reklamním účelům.

Proč tedy vlastně pořádat soutěž choreografií v historickém šermu. Soutěž nevydělá, porota je známá a porotce si svým rozhodováním může v očích veřejnosti jen uškodit. Žádný projekt, který by soutěž mohla propagovat, neexistuje a předem určený vítěz dopředu vybraný není (při tak různorodé porotě by to ani nešlo). Navíc historický šerm je velmi široký pojem a v dnešní době neexistuje ani mezi šermíři všeobecně přijímaná dohoda o tom, co to vlastně je historický šerm. Někdo propaguje více divadlo, jiný historickou stránku šermu, jinému jde o nasazení, další vyzdvihuje logiku akcí atd. atd.

I přes veškeré shora uvedené výhrady jsme se rozhodli soutěž pořádat. Smysl soutěže totiž nevidíme v tom, že jakási porota řekne "tento souboj se nám líbil nejvíce". Naopak si všichni uvědomujeme jak je jakékoliv hodnocení subjektivní. Smysl soutěže ale vidíme právě v hodnocení. Každý porotce veřejně přede všemi řekne CO se mu na souboji líbilo, CO se mu nelíbilo a CO by navrhoval změnit, popř. upravit. Všichni soutěžící pak dostanou jasnou informaci o tom, jak jejich snažení vnímají ostatní a zejména dostanou náměty k zamyšlení jak souboj upravit. Proto jsme se snažili porotu sestavit z co možná nejreprezentativnějšího vzorku šermířů. Na jednu stranu v porotě sedí šermující archeolog, kterému jde o maximální historickou věrnost, na druhé straně šermíř všeobecně známý svým zaměřením na důraz, přesvědčivost a akčnost bez ohledu na dobové reálie. Je nám jasné, že toto složení má svá úskalí. Konečný verdikt poroty z toho důvodu není a ani nemůže být objektivní, protože každý porotce bude hodnotit ze svého pohledu. Vyhraje tedy ten souboj, který bude splňovat maximum společných kriterií. Snadno tak může vyhrát souboj, který bude po všech stránkách pouze průměrný, ale od každého porotce za jeho hlavní kriterium dostane nejvíc bodů. Jak už ale bylo výš řečeno, cílem soutěže není určit, který souboj se porotě nejvíce líbí. Cílem je veřejně vyslovit odborné názory na souboje a přispět tak ke zkvalitnění historického šermu jako takového. Proto také hodnocení bude mít dvě části. Nejprve proběhne stručné hodnocení před přihlížejícím publikem. Večer pak proběhne další kolo hodnocení, kterého se zúčastní pouze porotci a soutěžící. Na tomto hodnocení proběhne širší debata o soubojích a v případě zájmu ze strany soutěžících se souboje znovu pustí se záznamu, pokud to technika dovolí se souboje i zpomalí a porotci budou moci přímo na záznamu demonstrovat své názory. Záleží pak pouze na soutěžících, zda názory porotců přijmou, své choreografie a provedení přepracují a hodnocení využijí k dalšímu šermířskému růstu. Na druhou stranu vůbec není vyloučené, že soutěžící své pojetí odůvodní a naopak porotu a ostatní soutěžící přesvědčí o tom, že jejich výkon je správný.

Je proto zcela zbytečné rozebírat jestli měl vyhrát Franta nebo Pavel a jak je porota hloupá. Protože všichni Slované moc dobře ví, že každá porota je hloupá. Dá se dokonce předpokládat, že každý porotce bude preferovat jiného soutěžícího a jiný duel. Jediné co má důvod rozebírat je hodnocení poroty, jejich postřehy, návrhy a názory, zda mají logický základ, zda jsou zajímavé a zda je možné použít je pro další tvorbu a nácvik choreografií. Pokud zazní názory, které ostatním něco sdělily a posunuly je v jejich tvorbě, pak soutěž splnila svůj účel. A podle mého názoru každý, kdo jde s kůží na trh a předvádí před odbornou porotou (navíc zastřešující tak široké spektrum vnímání historického šermu) je hned na začátku vítěz, který si zaslouží obdiv a uznání.

Bude jen dobře, když hodnocení poroty vyvolá širší odezvu a podnítí všeobecnou diskusi. Protože pak soutěž opravdu ovlivní vývoj historického šermu u nás. A tomu všichni držíme palce.

Mgr. Petr Vytopil

facebook 2021 Sdružení pro záchranu a obnovu Hradu KuroviceTOPlist